IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت گزارش
گزارشی از نشست خبری افتتاح سایت ایران مجسمه

7 تیرماه 89
عنوان :
منبع:
تاریخ:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

مریم آموسا
نشست خبری افتتاح سایت ایران مجسمه با حضور محمد باقر ضیائی، حمید شانس و قدرت الله عاقلی در آتلیه خصوصی قدرت الله عاقلی برگزار شد.

به گزارش سایت ایران مجسمه، در ابتدای این نشست قدرت الله عاقلی سردبیر و مدیر هنری سایت ‌ایران‌مجسمه، درباره این سایت گفت: سایت ‌ایران‌مجسمه با رویکرد پژوهشی، خبری و تحلیلی فعالیت خود را درباره هنر مجسمه سازی ایران از سال 1388 آغاز کرده است.
به گفته وی، هدف اصلی این سایت ارائه تصویری دقیق و مستمر از وجوه مختلف هنر مجسمه سازی ایران و ارائه مقالاتی تحلیلی و تخصصی درباره هنر مجسمه سازی معاصر ایران و جهان به زبان فارسی در قالب یک دایره المعارف از هنر مجسمه سازی ایران و جمع بندی اطلاعات گذشته این هنر معاصر است.
وی افزود: در مدت زمان تکوین این سایت، سعی شده است که با حفظ رابطه ای پیگیر و مستمر با هنرمندان مجسمه ساز، استادان، مراکز هنری، دانشگاه ها، کتابخانه ها، نگارخانه ها و موزه های ایران و جهان، تا آن جا که امکان دارد، تصویری مستند از مجسمه سازی ایران ارائه شود.
عاقلی درباره بخش های مختلف این سایت گفت: سایت ‌ایران‌مجسمه در 24 بخش طراحی شده است و در بخشهای مختلف این سایت اخبار مجسمه سازی ایران و جهان، معرفی هنرمندان مجسمه ساز ایران و جهان، کلیاتی از صد سال هنر مجسمه سازی نوین جهان، گالری ها، سمپوزیوم، اکسپوها و دوسالانه ها منعکس می شود.
وی درباره برنامه های آتی سایت ‌ایران‌مجسمه گفت: در صوت جذب حمایت های بخش خصوصی در سالهای آینده قصد داریم که بخشی از فعالیت های سایت را معطوف به برگزاری نمایشگاه های دورهای و سراسری، برگزاری سمپوزیوم و میزگردهای تخصصی و برگزاری گالری و فروشگاه مجازی مجسمه سازی کنیم تا به مرور، سایت بتواند هم در تولید اثر هنری سهیم باشد وهم برای ادامه حیات خود، درآمدزایی داشته باشد.محمدباقر ضیائی گفت: بیشک سایت ‌ایران‌مجسمه نخستین سایت مستقلی است که در حوزه مجسمه سازی ایران فعالیت می کند و از وضیعت هنر مجسمه سازی در جهان نیز بی اطلاع نیست.
به گفته وی، از دهه 60 به این سو، تعریف مجسمه سازی تغییر کرده و بسیاری از تولیدات رسانه ای نیز در جایگاه هنر مجسمه سازی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در چنین فضایی رسانه نیز به عنوان شاهراه اطلاعاتی نقش بسزایی برای معرفی هنر مجسمه سازی در اذهان جهانی داشته است.
به گفته محمد باقرضیائی، بیش از 40 درصد آثار هنری در فرانسه از طریق گالری های مجازی سایت ها به فروش می رسند؛ در ایران نیز باید به این مرحله برسیم و سایت ‌ایران‌مجسمه به مرور باید این قابلیت ها را در خود بوجود آورد، چرا که فعالیت های یک سایت اگر تنها معطوف به کار دایره المعارف باشد به مرور قابلیت ها و مخاطبان خود را از دست می دهد.
وی افزود: هر چند سایت ‌ایران‌مجسمه یک سایت مستقل است و هزینه های آن به صورت شخصی تأمین شده است اما باید نهادهای دولتی از چنین جریان هایی حمایت کنند.
حمید شانس نیز با اشاره به اهمیت راه اندازی سایت ‌ایران‌مجسمه گفت: امروزه امکانات مجازی تنها معطوف به معرفی اثر هنری نمی شود بلکه قابلیت های جدیدی در شکل گیری اثر هنری به وجود آورده اند.
وی با اشاره به روند مجسمه سازی ایران اظهار داشت: در دهه های گذشته مجسمه سازی در ایران به صورت گسسته به حیات خود ادامه داده و حجم کم فعالیت ها و نبود رسانه مستقلی که این فعالیت ها را به صورت منسجم انعکاس دهد به این کندی دامن زده است.
وی ابراز داشت: در دنیای کنونی رفتارهای مجازی معنای تازهای به جهان بخشیده است و سایت ‌ایران‌مجسمه نیز باید بتواند معنای جدیدی به هنر مجسمه سازی ایران ببخشد.
به گفته وی فضای مجازی زایا می تواند بستر مناسبی برای شکل گیری نوع تازه ای از هنر مجسمه سازی ایران باشد.
در پایان این نشست خبری قدرت الله عاقلی گفت: ما تا کنون سعی کردیم از تمام امکانات موجود برای به روز رسانی سایت ‌ایران‌مجسمه استفاده کنیم. این سایت اگر چه با محوریت زبان فارسی راه اندازی شده است اما امیدواریم در آینده شرایط دو یا چند زبانه کردن این سایت را فراهم کنیم.
سایت ‌ایران‌مجسمه با معرفی رسمی سایت و برگزاری میزگرد «نقش رسانه در معرفی اثر هنری» با حضورمحمد باقر ضیایی، حمید سوری، بهروز دارش و حمید شانس در روز هفدهم تیرماه در تالار بتهوون خانه هنرمندان ایران به صورت رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد.
همچنین به همین مناسبت نمایشگاه گروهی منتخبی از آثار هنرمندان مجسمه ساز معاصر ایران در گالری تابستانه خانه هنرمندان برپا خواهد شد.فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com