IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت جشنواره های بین المللی
[1] ..................................................................... [سمپوزیوم جهانی "دکل‌های سخنگو" ، 16 فوریه تا 8 مارس 2008، نیوزلند]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
سمپوزیوم جهانی "دکل‌های سخنگو" ، 16 فوریه تا 8 مارس 2008، نیوزلند

گلنار یارمحمد

عنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

جنگل در سکوت بود و درختان شاخه افکنده بودند. همگی منتظر بودند پیرترین و عاقل‌ترین درخت سخن بگوید. درخت کاج سالیان سال در آن جنگل سایه گسترده بود. رشد گیاهان جنگل را، آدم‌ها را که چهره زمین را تغییر می‌دادند نظاره‌گر بود.
او دیگر هراسی نداشت، چراکه دیده بود چگونه بشر هر چه بیشتر از درختان جوانتری که باقی مانده‌اند محافظت‌ می‌کند. او اکنون احساس می‌کند زمان آن فرارسیده، زمان وقوع تغییری بزرگ در زمین، این همان زمانی است که ستارگان پیش‌گویی کرده‌اند و داستان آن نسل به نسل، سینه به سینه گذشته و به امروز رسیده است. دورانی نوین طلوع می‌کند، هزاره‌ای جدید در افق دیده می‌شود...
این بخشی است از داستان شکل‌گیری سمپوزیوم مجسمه‌سازی «دکل‌های سخنگو» در نیوزلند، در نوکوروئا، ناحیه وایکاتوی جنوبی، که چندین سال پیاپی برگزار شده است. سمپوزیوم دکل‌های سخنگوی 2008 از 16 فوریه تا 8 مارس برگزار خواهدشد.
برگزارکننده این سمپوزیوم شورای شهر وایکاتوی جنوبی است و هدف از برگزاری آن ساخت مجسمه‌های بلند و عمودی است که هر یک به نوعی نماد فرهنگ و هنر خاص هر مجسمه‌ساز باشند و به همین دلیل عنوان «دکل‌های سخنگو» برای آن برگزیده شد. از زمان برگزاری نخستین دوره این سمپوزیوم در 1997، 34 دکل د مجسمه بدیع با مضامین، مواد و سبک‌های گوناگون در توکوروئا نصب شده، که علاوه بر تشخص بخشیدن به شهر باعث جلب جهانگردان بسیار و رونق صنعت جهانگردی شده است.
در سمپوزیوم دکل‌های سخنگوی 2004، 8 مجسمه بومی و منحصر به فرد از الوار با همکاری مجسمه‌سازان بین‌المللی و نجاران و پیکرتراشان محلی ساخته شده، و بیش از 5000 بازدید کننده را در طی سه هفته به خود جذب کرد. سمپوزیوم 2006، 12 مجسمه دیگر از بتن، الوار، سنگ و فلز را به ارمغان آورد.
اکنون هنرمندان مجسمه‌ساز و صنعتگران بومی از سراسر دنیا برای شرکت در سمپوزیوم دکل‌های سخنگوی 2008 دعوت می‌شوند، که از 16 فوریه تا 8 مارس برگزار خواهد شد. تمامی هزینه‌های اقامت هر هنرمند توسط سازمان برگزارکننده تأمین می‌شود.
بار دیگر ترکیبی از هنرمندان نیوزلند و بین‌المللی خواهیم داشت و امیدواریم بتوانیم 12 مجسمه دیگر به مجموعه 34 مجسمه موجود بیفزاییم. مجسمه‌های موجود در مرکز خرید توکوروئا، در پر رفت و آمدترین بخش شهر نصب شده‌اند. هدف از برگزاری این پروژه، ساخت 60 مجسمه بلند برای زیباسازی شهر، جلب جهانگردان و در نهایت شرکت در توسعه اقتصادی منطقه است.
سمپوزیوم بیش از سه هفته به طول می‌انجامد و در تابستان 2008 برگزار می‌شود. طیف گسترده‌ای از مواد و مصالح برای ساخت مجسمه‌ها در نظر گرفته شده است و هنرمندان برای ارائه طرح پیشنهادی خود باید هر چه زودتر با نهاد برگزارکننده تماس بگیرند مجسمه‌هایی که از ترکیب دو یا چند مصالح مختلف ساخته شوند در اولویت قرار دارند.
تمامی هزینه‌های اقامت و سکونت هنرمندان توسط سمپوزیوم تأمین می‌شود و مبلغ مختصری نیز به هنرمندان پرداخت خواهد شد. تمامی مجسمه‌های خلق شده جزء دارایی توکوروئا خواهد بود؛ با این وجود هنرمندان می‌توانند سایر آثار خود را همراه بیاورند و در صورت تمایل طی برگزاری سمپوزیوم به فروش برسانند.
هنرمندان شرکت کننده باید بتوانند مجسمه‌های بلند مورد نظر را در زمان تعیین شده با ابزاری که خود همراه دارند بسازند. امیدواریم طیف گسترده‌ای از سبک‌ها و موضوعات داشته باشیم، و از هنرمندان انتظار می‌رود در مورد طرح نهایی خود به نتیجه برسند. هنرمندان می‌توانند از مصالح مختلف و حتی ترکیب چند ماده مختلف در کار خود استفاده کنند.
این سمپوزیوم فرصتی است برای هنرمندانی که علاقمند به تبادل افکار و اندیشه‌ها و قسمت کردن تجارب و مهارت‌های خود با سایر هنرمندانند. در این دوره از سمپوزیوم هم مانند سایر دوره‌ها، هنرمندان بومی نیز حضور خواهند داشت و هنرمندان بین‌المللی می‌توانند آثار خود را با مشارکت این هنرمندان و صنعتگران کشورهای دیگر بسازند و در طول برگزاری سمپوزیوم با یکدیگر مشارکت داشته باشند.
ثبت‌نام: ثبت‌نام هنرمندان در 31 اکتبر 2007 به پایان می‌رسد. هنرمندان همچنین می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر با سو آرتور Sue Arthur با شماره 6873 07/883 (صبح و شب) تماس بگیرند. فرم شرکت در سمپوزیوم نیز به صورت آنلاین موجود است.
هنرمندان باید تا 31 اکتبر 2007 مصالح موردنظر خود را به همراه یک نسخه از سوابق هنری خود ارسال کنند.
اطلاعات کلیدی برای سمپوزیوم جهانی دکل / مجسمه 2008 نهاد برگزارکننده هزینه‌های اقامت، غذا، و مبلغ مختصری به هنرمندان پرداخت می‌کند.
از هنرمندان انتظار می‌رود مجسمه بلندی مطابق با قوانین شرکت در سمپوزیوم بسازند. اثر خلق شده به طور دائم در نوکوروئا یا اطراف آن به نمایش درمی‌آید. مدت برگزاری سمپوزیوم سه هفته است. آثار خلق شده جزئ دارایی نهاد برگزار کننده خواهد بود.
هنرمندان می‌توانند سایر آثار خود را برای فروش طی برگزاری سمپوزیوم همراه داشته باشند.

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com