IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت مصاحبه
مصاحبه با هنرمندان مجسمه سازدررابطه با سرقت مجسمه های ربوده شده تهران


عنوان :
منبع:
تاریخ:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

به گزارش فرهنگخانه, شنیدن خبر ربوده شدن یک مجسمه جدید، خبری است که طی روزها و هفته های گذشته، تقریبا هر روز یا یک روز درمیان با آن مواجه بوده ایم. آخرین خبر دریافت شده در این زمینه خبر ربوده شدن مجسمه گوساله اثر هنرمند سوئدی از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران است که از بدو تاسیس به عنوان نماد این دانشکده در محوطه آن نصب شده بود.
تاکنون نظرات مختلفی توسط مسئولین هنری، شهرداری و نیروی انتظامی در این خصوص داده شده ولی جای تعجب است که هنوز هیچ کس به نتیجه قطعی در این خصوص نرسیده و هیچ واکنش جدی یا قاطعانه ای از سوی مسئولین امر به این قضیه صورت نگرفته است. هنرمندان مجسمه ساز، نظرات و واکنش های مختلفی نسبت به سرقت مجسمه های شهر نشان داده اند که برخی از آن ها بدین شرح است

قدرت الله عاقلی
قدرت الله عاقلی این اتفاقات راعاملی برای ناراحتی و افسردگی جامعه فرهنگی عنوان می کند و معتقد است: با این کار این مختصر رونق و حیاتی هم که هنر مجسمه سازی در این چند سال اخیر توسط شهرداری و حمایت برخی مسئولان کسب کرده بود از بین می رود و مجسمه سازان، آینده شغلی خود را در خطر می بینند.
وی این سرقت ها را باعث بوجود آمدن نا امنی فرهنگی در جامعه قلمداد کرد و افزود: امروز سری به مجسمه هایم زدم تا مطمئن شوم آن ها سر جای خود هستند. این کارها نگرانی و دغدغه های فرهنگی برای هنرمندان بوجود آورده است و جای تعجب دارد که عاملین این سرقت ها بدون هیچ واهمه ای آثار و مفاخر ملی این شهر را می برند و هیچ اتفاقی در جهت دستگیری آن ها نمی افتد. این اتفاق شاید نشان دهنده این امر باشد که در جامعه ما ارزش و منزلتی برای تلاش هنرمند قائل نمی شوند

محمد حسین عماد
محمد حسین عماد از دیگر هنرمندان مجسمه ساز که نمایشگاهی از آثارمجسمه اش را در گالری آن به تازگی برپا کرده است، در واکنش به سرقت مجسمه های شهر گفت: فکر نمی کنم این سرقت ها جنبه مادی داشته باشد یعنی به خاطر پول مجسمه ها این کار انجام شده باشد چون از نظر مالی این آثار نمی توانند ارزشمند باشند.در واقع با این همه سر و صدایی که این سرقت ها ایجاد کرده شاید برای سارقان خیلی ساده تر بود که کارهای دیگری انجام دهند.
این هنرمند مجسمه ساز با بیان اینکه شاید این سرقت ها برای مجسمه سازی کشورمان فایده ساز باشد ، اظهار داشت: سالهاست بحث مجسمه درجامعه ما این گونه مطرح نشده بود و مردم کمتر به آن فکر می کنند. با این سرقت ها مردم و مسئولین بیشتر به مجسمه ها و بودن و نبودنش در شهر فکر کردند و صحبت هایی در این خصوص انجام شد که این امر می تواند به رشد رشته مجسمه سازی در جامعه کمک کند.
عماد افزود: ما سال ها نیاز داشتیم در مورد مجسمه ها بحث کنیم ولی جز برگزاری نمایشگاه هایی پراکنده در سطح شهر، هیچ کار دیگری انجام نمی دادیم. این اتفاق از این نظر که ما را یاد مجسمه سازی انداخت، خود پرفایده است.

مریم سالور
مریم سالور از دیگر هنرمندان مجسمه ساز کشورمان نیز سرقت مجسمه های شهر را یک تهاجم فرهنگی عنوان کرد و گفت: تمام این مجسمه ها جزو اموال عمومی است و فرقی نمی کند چه کسی روی آن تعصب داشته باشد چون متعلق به همه مردم است و حفظ اموال عمومی به عهده دولت است.حفظ جان و مال مردم با مسئولین دولتی و شهرداری است.
این هنرمند مجسمه ساز تاکید کرد: من به عنوان یک فرد ایرانی به این قضیه اعتراض دارم. چرا باید اموال عمومی این طور به راحتی از بین برود و هیچ کس نتواند این قضیه را پیگیری کند. دولت، شهرداری و نیروی انتظامی باید دست به دست هم دهند و هرچه سریع تر این موضوع را به صورت جدی پیگیری کنند.

عباس مشهدی زاده
عباس مشهدی زاده دیگر هنرمند مجسمه ساز کشورمان هم با بیان اینکه این سرقت ها، لطمه های فرهنگی جبران ناپذیری به جامعه وارد می کند، اظهار داشت: این اتفاق امر خوشایندی برای ما نمی تواند باشد و مسلما بازتاب جهانی نا مطبوعی به همراه خواهد داشت.مسئولین باید تصمیمی در این خصوص بگیرند تا بیشتراز این هزینه نشود.
این هنرمند در ادامه تصریح کرد: شاید خود شی و جسم به سرقت رفته از نظر مادی چندان قابل اهمیت نباشد اما بازتاب فرهنگی و معنایی آن برای جامعه مشکل ساز است.
مشهدی زاده با اشاره به آثار هنری دو بعدی مثل نقاشی ها گفت: خدا را شکر که حداقل این آثار در موزه ها و نگارخانه ها نگهداری می شوند و گرنه معلوم نبود چه اتفاقی برای آن ها خواهد افتاد.فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com