IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت دوسالانه مجسمه های شهری / دوسالانه اول
[1] ...................................................................................... [اختتامیه نخستین دو سالانه مجسمه‌های فضای شهری]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اختتامیه نخستین دو سالانه مجسمه‌های فضای شهری


عنوان :
نویسنده:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

در مراسم اختتامیه «نخستین دو سالانه مجسمه‌های فضای شهری» در خانه هنرمندان ،ضمن ارائه بیانیه هیات داوران آثار برگزیده نیز معرفی گردیدند.
حضور آثار هنری به خصوص مجسمه‌ها در فضای شهری ، موجب ارتقاء این فضاها از نظر فرهنگی ،هنری ،زیبایی و در نتیجه آرام سازی محیط زندگی شهروندان می‌گردد. مجسمه‌ها در کنار سایر عوامل موجود در محیط، خاطرات شهروندان را تشکیل می‌دهند و هویت شهر را می‌سازند .لذا با توجه به سابقه تاریخی به کارگیری مجسمه در شهرهای مختلف دنیا ، توجه به این امر در کشور ما نیز حائز اهمیت می‌باشد.از اینرو برگزاری یک نمایشگاه تخصصی تحت عنوان « دوسالانه مجسمه‌های فضای شهری » گام موثری است که می‌تواند کمیت و کیفیت را در این مورد ارتقا بخشد.
همان گونه که از عنوان دو سالانه بر می‌آید شهری بودن از ویژگیهای جدانشدنی مجسمه‌ها است لذا توجه هنرمندان به این موضوع و تلاش برای خلق آثاری که دارای این ویژگی باشد دارای اهمیت بوده و از دستاوردهای مهم دوسالانه به شمار می‌آید. هیات داوران « نخستین دو سالانه مجسمه‌های فضای شهری » اذعان می‌دارد که آثار قابل توجهی در نمایشگاه حضور داشته که به لحاظ ویژگیهای هنری و خلق فضاهای بدیع، در خور تحسین و تقدیر می‌باشند، اما در بررسی آثار توجه ویژه ای به عنوان دو سالانه معطوف داشته است. لذا هیات داوران با احترام به تمامی هنرمندان شرکت کننده در « نخستین دو سالانه مجسمه‌های فضای شهری » آراء خود را به شرح زیر اعلام می‌دارد.

بخش حماسه و انقلاب اسلامی
هیات داوران پس از بررسی آثار راه یافته به این بخش ،آثار هنرمندان زیر را به صورت هم عرض و بدون تقدم و تاخر به عنوان آثار برگزیده اعلام می‌نماید:
آقای محمد بهرامی به خاطر اثری به عنوان «بدرقه»،به دلیل توجه به موضوع دفاع مقدس از طریق ایجاد فضایی دراماتیک با بیان غیر مستقیم و استفاده از کیفیت فضاهای مثبت و منفی در خلق اثر.
خانم زهرا شهامت پور برای اثری با عنوان «سرو»، به دلیل خلق اثری مدرن با روحیه بومی و ایرانی و رسیدن به سادگی در ترکیب بندی. آقای کورش گلناری به خاطر اثری با عنوان «یادمان سرباز گمنام»، به دلیل ایجاد فضایی حماسی و در عین حال معنوی در قالب ارائه یک اثر مدرن با ویژگیهای معمارانه.

بخش آزاد
در بخش آزاد ،هیات داوران آراء خود را به ترتیب زیر اعلام می‌نماید:
برگزیده اول: آقای بیژن غنچه پور به خاطر خلق اثری فیگوراتیو با روحیات ایرانی و موفقیت در استفاده از خصوصیات بصری ایرانی در خلق مجسمه و ایجاد فضایی آشنا و صمیمی برای مخاطب ایرانی در فضای شهری.
برگزیده دوم:آقای احمد نادعلیان به خاطر مجموعه آثار «تمنای آب،ماهی تشنه،پرنده تشنه» به دلیل استفاده از عناصر موجود در طبیعت و تاثیر گذاری بر محیط پیرامونی از طریق خلق آثاری ساده و بی‌پیرایه.
برگزیده سوم:خانم آلنا نبی اللهی برای آثار «بدون عنوان» به دلیل ایجاد فضایی فانتزی از طریق به کارگیری المانهای انسانی و موفقیت در تاثیر گذاری و ارتباط با مخاطب در فضای شهری.
برگزیده چهارم: آقای محمد سالاریان برای اثر «پرنده و ماهی» به دلیل کیفیت‌های بارز حجم پردازانه در اثر و ارتباط موثر فضاهای مثبت و منفی همراه با گردش مناسب در فضا. برگزیده پنجم: خانم زهره بیرجندیان برای اثری تحت عنوان «آسیاب بچرخ» به خاطر خلق فضایی کودکانه و نشاط انگیز با ترکیب بندی عناصر انسانی و ایجاد حرکت در فضای پیرامون.

جایزه ویژه هیات داوران
هیات داوران ضمن تقدیر از حضور فعال هنرمندانی همچون آقایان بهروز دارش و بیژن نعمتی شریف در این دو سالانه، جایزه ویژه خود را به احترام یک عمر فعالیت مستمر و خلق آثاری ارزنده در زمینه مجسمه‌های شهری و نیز به دلیل وجود ارزشهای مستتر در اثری تحت عنوان د«نی لبک زن» به آقای ایرج محمدی تقدیم می‌نماید.
همچنین آثار «بدون عنوان » اثر خانم آلنا نبی اللهی به عنوان اثر برگزیده از نگاه مخاطبان برگزیده شد.
اسامی هنرمندانی که بیشترین آراء مردمی را به خود اختصاص دادند به شرح زیر می‌باشد:
خانم آلنا نبی اللهی
آقای امین بلاغی
آقای محمد سالوریان
خانم معصومه روستا
آقای رضا غفاری جاوید
آقای محمد کردی
خانم صفا حسینی
آقای محمد بهرامی
آقایان بهروز دارش و بیژن غنچه پور
آقای ایرج محمدی و خانم زهره بیرجندیان
هیات داوران دو سالانه:
سعید شهلاپور،ناهید سالیانی،سید محمد بهشتی،زهرا رهنورد،طاهر شیخ الحکمایی.فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com