IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت دوسالانه مجسمه های شهری / دوسالانه اول
[1] ................................................................................................. [گزارش نخستین دوسالانه ‌مجسمه‌های شهری]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
گزارش نخستین دوسالانه ‌مجسمه‌های شهری


عنوان :
نویسنده:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

سازمان زیباسازی شهرداری تهران با همکاری فرهنگستان هنر، خانه هنرمندان و انجمن هنرمندان ‌مجسمه‌ساز، نخستین دوسالانه ‌مجسمه‌سازی برای فضاهای شهری را در نگارخانه برگ واقع در عمارت تاریخی و بازسازی شده عین‌الدوله برگزار کرده است.
عمارت عین‌الدوله در دهه هفتاد خورشیدی توسط سازمان زیباسازی شهرداری از ورثه عین‌الدوله خریداری و در طی دو سال گذشته توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی مرمت و بازسازی شد. سپس گالری برگ که متعلق به سازمان زیباسازی شهرداری است از خیابان میرداماد به این عمارت انتقال یافت.
زیبایی عمارت، مجسمه‌ها و حجم‌های به نمایش گذاشته شده را تحت تاثیر قرار داده است. به جز دو نگارخانه طبقه اول، حیاط اندرونی را سقف موقت زده‌اند تا جای کافی برای نمایش آثار فراهم شود.
دوسالانه مجسمه‌های فضاهای شهری
به گفته مسئولان، این دوسالانه با هدف ارتقای هنر ‌مجسمه‌سازی برای فضاهای شهری برگزار و طی آن تلاش می‌شود آثار هنرمندان و دستاوردهای ‌مجسمه‌سازی کشور در زمینه مجسمه‌های شهری معرفی و مورد بررسی قرار گیرد.
سعید شهلاپور ‌مجسمه‌ساز و استاد دانشگاه، حسین سلطانزاده دکترای معماری، حمیدالله رضایی ‌مجسمه‌ساز و مدرس دانشکده هنرهای زیبا، حمید شانس ‌مجسمه‌ساز، استاد دانشگاه و اصغر کفشچیان مقدم دکترای هنرهای تجسمی از فرانسه اعضای شورای انتخاب این دوسالانه را تشکیل می‌دهند.
هیات داوران این دوسالانه زهرا رهنورد، نقاش و ‌مجسمه‌ساز و استاد پردیس هنرهای زیبا، محمد بهشتی معمار و عضو هیات مدیره سازمان زیباسازی شهر تهران، ناهید سالیانی فارغ التحصیل آکادمی بل ارتی رم و بوزار پاریس و استادیار دانشکده هنرهای زیبا ، سعید شهلاپور، طاهر شیخ الحکمایی عضو هیات علمی دانشکده هنرهای زیبای تهران و رییس هیات مدیره انجمن هنرمندان ‌مجسمه‌ساز ایران هستند.
این دوسالانه دوبخش دارد: نخست بخش ویژه که به مناسبت سی امین سال انقلاب ایران حماسه و انقلاب اسلامی نام گرفته و بخش دوم به بخش آزاد اختصاص دارد. حجت الله ملاصالحی مدیر عامل سازمان زیباسازی شهر تهران رئیس دوسالانه ‌مجسمه‌سازی فضاهای شهری است.
شرکت کنندگان و برگزیدگان
جمعا 252 نفر ( 128 زن و 124 مرد ) برای شرکت در این دوسالانه ثبت نام کردند. در کل 828 اثر به دبیرخانه دوسالانه رسید که از این تعداد 54 اثر به بخش موضوعی و 774 اثر به بخش آزاد تعلق داشت.
شورای انتخاب 112 اثر از 87 هنرمند را برای شرکت در نمایشگاه برگزیده است.
از ‌مجسمه‌سازان سرشناس نام‌های بهروز دارش و احمد نادعلیان در بین شرکت کنندگان به چشم می‌خورد.
بهروز دارش سبکی را که درسال 1383 در نمایشگاه باغ ایرانی در موزه هنرهای معاصر آغاز کرد ادامه داده است و احمد نادعلیان کنده کاری روی سنگ‌های رودخانه را به نمایش گذاشته است. چند اثر از محمد علی مددی، ‌مجسمه‌ساز فقید ایرانی، نیز در میان مجسمه‌ها دیده می‌شود. چند حجم سازی بزرگ در ایوان همکف و حیاط چیده شده است که بعضی از آنها بسیار زیبا به نظر می‌رسند.
به گفته رییس دوسالانه مجسمه‌های فضای شهری با توجه به پرهزینه بودن رشته ‌مجسمه‌سازی به هرکدام از هنرمندان که آثارشان به دوسالانه راه یافته مبلغ 150 هزار تومان بابت کمک هزینه پرداخت می‌شود.
در شهر تهران و در بعضی میادین و پارک‌ها در چند سال مجسمه‌هایی نصب شده است. به نظر کارشناسان مجسمه فردوسی در میدان فردوسی ساخته ابوالحسن خان صدیقی، زیباترین مجسمه شهر است.
ناهید سالیانی عضو هیات داوران معتقد است که باید متناسب با فضای فرهنگی جامعه و نیازهای آن آرام آرام دانش تجسمی جامعه را ارتقا داد.
زهرا رهنورد عضو هیات داوران و سازنده مجسمه‌های شهری مادر، درخت طوبی و ماه و پرنده نیز معتقد است که ‌مجسمه‌سازی فیگوراتیو شهری ایرانی که فاقد کیفیت مطلوب است، نتیجه مشکل آموزش است. اما استعداد ‌مجسمه‌سازی فیگوراتیو و ضرورت آن وجود دارد.
به نظر وی شاید هنوز بسیاری از مسئولان و متولیان ‌مجسمه‌سازی در دانشگاه و حتی سایر مراکز آموزشی گمان می‌کنند باید از مجسمه فیگوراتیو گذشت و به انتزاع رسید.
برگزارکنندگان نمایشگاه از بازدید کنندگان خواسته‌اند تا مجسمه یا حجم مورد علاقه خود را بنویسند و در صندوق رای بیندازند.
این نمایشگاه تا 14 آذر ماه ادامه خواهد داشت. اسامی برندگان این دوسالانه پیش از پایان مدت نمایشگاه اعلام خواهد شد. نگارخانه برگ از 9 صبح تا 6 بعد از ظهر دایر است.
عین‌الدوله که بود؟
عین‌الدوله در سه دوره متمایز تاریخی در دوران قاجار صدراعظم مقتدر ایران بوده است. او مورد توجه مظفرالدین میرزا ولیعهد ناصرالدین شاه بود و پس از ترور ناصرالدین شاه و به سلطنت رسیدن مظفرالدین شاه به ریاست حکومت تهران و پس از سرنگونی امین السلطان، صدر اعظم و اتابک اعظم شد.او از مخالفان مشروطه بود و به همین دلیل عزل شد، اما بعد از مشروطه و عزل محمدعلی شاه در کابینه دولت مشروطه نخست، وزیر داخله و سپس صدر اعظم و رییس دولت مشروطه شد.
به گفته مسئولان به احتمال بسیار زیاد عمارت عین‌الدوله تبدیل به باغ مجسمه خواهد شد. عمارت عین‌الدوله در پاسداران، میدان هروی خیابان وفا منش، خیابان افتخاریان ، کوچه جلالی واقع شده است.


 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com