IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت دوسالانه مجسمه سازی معاصر تهران / دوسالانه پنجم
[1] ................................................................................................. [گزارش پنجمين دوسالا نه مجسمه سازي ايران]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
گزارش پنجمين دوسالا نه مجسمه سازي ايران


عنوان :
نویسنده:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

هزار مجسمه در موزه هنرهاي معاصر
گروه فرهنگ: پنجمين دوسالانه مجسمه سازي ايران امروز با نمايش بيش از يک هزار حجم هنري در موزه هنرهاي معاصر تهران آغاز مي شود.
به گزارش خبرنگار مردم سالاري، بهروز دارش - عضو شوراي سياست گذاري و هيات انتخاب آثار پنجمين دوسالانه مجسمه سازي - صبح ديروز در نشست رسانه اي با اشاره به استقبال هنرمندان مجسمه ساز خاطرنشان کرد: تلاش کرديم تا با تجربه چهار دوره قبلي هيچ کار خوبي را حذف نکنيم; يعني با وجود اين که بعضي از کارها از ديد برخي مخاطبان ضعيف به نظر مي رسد، اما سعي کرديم تا تلاش هيچ آفريننده اي را مورد بي توجهي قرار ندهيم، به طوري که بعد از تماشاي تصاوير آثار يک هفته نيز بر روي خود اثرها متمرکز شده ايم.

سخت گيري نکرديم!
وي تاکيد کرد: همه سعي مان بر اين بود تا سخت گيري بي خود نشان ندهيم; زيرا اين نمايشگاه متعلق به همه هنرمندان بوده و قرار است تلاش و پتانسيل همه هنرمندان به نمايش گذاشته شود; پس يکي از بي صبري هاي ما اين است که تا با افتتاح اين دوسالانه موقعيت مجسمه سازان را بعد از دو سال بررسي کنيم و تمام نظرگاه هاي هنري را مورد توجه قرار دهيم.
دارش گفت: عهد کرديم تا وسيله اي براي نمايش دادن اين کارها باشيم; به همين دليل هم از مجموعه اي افراد با تجربه به عنوان هيات داوران استفاده کرديم و دو داور خارجي آورديم تا از طريق آن ها نظرگاه هاي هنر دنيا را مورد توجه قرار دهيم و تلاش هنرمندان مان را در عرصه بين المللي مقايسه کنيم تا اين دوسالانه را به يک جريان پويا تبديل کنيم.
او از مذاکره با رابرت سي مورگان - منتقد برجسته هنر - خبر داد و گفت: يکي از دلايل انتخاب او به عنوان داور اعتبار بين المللي آن بود و به وي پيشنهاد داديم تا نمونه اي از کارهاي برگزيده اين دوسالانه را به نيويورک ببرد و در نمايشگاه هاي مختلف به نمايش بگذارد. زيرا تا هنر مجسمه ما در برابر هنرمندان خارجي محک نخورد نمي توانيم ضرورت هاي اين هنر را مورد توجه قرار دهيم. حضور مورگان در عرصه بين المللي يک نکته مثبت در اين دوسالانه تلقي شده که مي تواند آثار موجود را با آنچه در هنر جهاني عرضه مي شود، مقايسه کند.

هدف: توسعه
وي در پايان گفت: هدف ما توسعه مجسمه سازي و ايجاد حرکت پويايي بر اين عرصه است و خوشبختانه با مرور آثار اين دوره از دوسالانه مجسمه سازي شاهد کارهاي متفاوت و ظهور نسل جديدي از مجسمه سازان هستيم که خود نويد دهنده بينال متفاوتي است.

گزارش دبيرخانه و آثار رسيده
در ادامه اين نشست خبري طاهر شيخ الحکمايي - عضو شوراي دبيران دوسالانه و رييس انجمن مجسمه سازان - با اشاره به فعاليت هاي دبيرخانه توضيح داد: بعد از دوسالانه چهارم قرار بود دبيرخانه حفظ شود که تا مدتي هم اين اتفاق افتاد، ولي در مهرماه سال 85 و بعد از وقفه اي که در جريان کارها پيش آمده بود و به دليل نزديکي و موازي بودن با سمپوزيوم مجسمه سازي مجددا کارها را از ارديبهشت 86 پيگيري کرديم و جلسات مستمر هيات مديره را تشکيل داديم.
او اضافه کرد: تعداد زيادي از دوستان را دعوت کرديم که از ميان آن ها شوراي انتخاب تشکيل شد و فراخوان دوسالانه با موضوع صلح، زندگي و آينده منتشر شد که در راستاي آن 371 نفر نمونه کار و سي دي آثار خود را فرستادند و طي جلسات هيات انتخاب بيش از 1100 اثر بررسي شد و در مرحله بازبيني 103 نفر مجسمه ساز براي ورود انتخاب شدند که جوانترين آن ها 18 ساله و مسن ترين آن ها 85 ساله هستند. نتايج روز آخر اعلام مي شود
پريسا خضابي، يکي ديگر از اعضاي شوراي سياست گذاري، نيز با اشاره به برگزاري جلسات سخنراني و ميزگردها گفت: با همکاري گروه پژوهشي و نشانه شناسي مجموعه نقش جهان و موزه هنرهاي معاصر دو ميزگرد تخصصي درباره مجسمه سازي و 12 جلسه سخنراني برپا خواهيم کرد; روز آخر و بعد از اعلام نتايج هيات داوران نشست پرسش و پاسخي با حضور اين افراد برپا خواهيم کرد.
وي درباره جلسات پخش فيلم در طول برگزاري دوسالانه گفت: چون تعداد فيلم هاي زيادي در اين زمينه نداشتيم تصميم گرفتيم تا طي جلسات محدودي نمونه اي از فيلم هاي موجود را که از آثار متنوع مجسمه سازي و نمايشگاه هاي برپا شده در سطح جهاني است به عنوان بگذاريم و در کنار آن کتاب همايش، سي دي بينال پنجم و کتاب بينال چهارم نيز منتشر و عرضه خواهد شد.

دوسالانه مجسمه ايران هم بين المللي مي شود
در ادامه اين نشست صادقي، با اعلام بين المللي شدن بينال مجسمه سازي را در دوره هاي بعدي، گفت: امروزه جامعه جهاني با احترام و توجه خاصي به جامعه تجسمي ما نگاه مي کنند و کيفيت کارها را مورد بررسي مستمر خود دارد. به همين جهت به زودي زمينه هاي برپايي دوسالانه را به صورت بين المللي فراهم خواهيم کرد. شيخ الحکمايي نيز در اين باره گفت: بعد از انتشار فراخوان صحبت بين المللي شدن پنجمين دوره بينال در شوراي سياست گذاري محسوب شد ولي براي اجرايي و عملياتي کردن آن محدوديت داشتيم. به خصوص که هنر مجسمه سازي در ايران محدوديت هاي خاصي دارد و براي بين المللي شدن آن نياز به برنامه مستحکم تري است، ولي تمام تلاش ما اينست که بينال را از فضاي جغرافيايي ايران خارج کنيم.

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com