IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت دوسالانه مجسمه سازی معاصر تهران / دوسالانه چهارم
[1] ......................................................................................... [گزارش چهارمين دوسالانه مجسمه‌سازی معاصر تهران]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
گزارش چهارمين دوسالانه مجسمه‌سازی معاصر تهران
نسرين عظيمی

عنوان :
نویسنده:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

اشاره:
دوازدهم تيرماه سال جاري چهارمين دوره دوسالانه مجسمه‌سازي تهران در مركز فرهنگي صبا و باغ خانه هنرمندان افتتاح شد. جلسات انجمن مجسمه‌سازان براي برگزاري اين دوسالانه از اواسط سال1382 آغاز شده بود و سرانجام پس از نشست‌هاي مختلف مسئولين انجمن مجسمه‌سازان ايران، آقاي سعيد شهلاپور به عنوان دبير دوسالانه انتخاب و معرفي شدند. به دنبال انتخاب دبير، دبيرخانه نمايشگاه در محل انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز تشكيل و هفت نفر به عنوان شوراي سياست‌گزاري دوسالانه چهارم مجسمه‌سازي معاصر ايران معرفي شدند. اين هفت نفر عبارت بودند از آقايان طاهر شيخ‌الحكمايي، حميد شانس، نادر قشقايي، ملك‌ داديار گروسيان، محمدحسن حامدي و خانم‌ها پريسا خضابي و ژينوس تقي‌زاده. آقاي يعقوب امداديان به عنوان مدير اجرايي و خانم نسرين عظيمي نيز به عنوان مسئول دبيرخانه تعيين شدند.

فراخوان دوسالانه
در آبان ماه سال 1383 فراخوان دوسالانه به صورت عمومي با انتشار پوستر و چاپ در نشريات، از عموم هنرمندان مجسمه‌ساز ايران براي شركت در نمايشگاه دعوت به عمل آورد. فراخوان با طرح دو موضوع «خيال ايراني ـ افق جهاني» و «موضوع آزاد» زمينه‌هاي ارسال آثار هنرمندان را مشخص نمود و شيوه‌ها و آراي برگزاركنندگان دوسالانه را به شرح ذيل اعلام داشت:
مقبوليت كليه شيوه‌هاي بياني مجسمه‌سازي معاصر و احترام به آن‌ها بدون هيچ‌گونه محدوديتي در زمينه ارايه آثار.
 توجه به كيفيت ساختاري و توانمندي‌هاي بياني و تكنيكي هنرمندان.
 توجه و اهميت دادن به سوابق و فعاليت‌ها و حضور هنرمندان در فضاي فعال هنر براي انتخاب آثار.
 توجه و نگرش پوياي هنرمندان معاصر به سنت‌هاي فرهنگي و هنري سرزمين ايران.

شركت‌كنندگان و داوران
در دوسالانه چهارم مجسمه‌سازي معاصر ايران تعداد 379 نفر كه 265 نفر آن‌ها از تهران و 114 نفر آن‌ها از شهرستان بودند، شركت كردند. از اين تعداد 96 نفر در مرحله اول و 54 نفر در مرحله دوم به نمايشگاه راه يافتند و در مجموع تعداد 239 اثر براي شركت در نمايشگاه برگزيده شد.
سرانجام هيئت داوران مركب از خانم ناهيد سالياني و آقاي مهدي حسيني، فرشيد مثقالي، سعيد شهلاپور، حميد شانس، نصرت‌اله مسلميان و حميد سوري آثار پذيرفته شده را مورد داوري قرار دادند.

فعاليت‌هاي جنبي دوسالانه
دبيرخانه دوسالانه علاوه بر برنامه‌ريزي‌هاي معمول براي فعاليت‌هاي دوسالانه، با رايزني و پيگيري‌هاي خود همكاري مراكز فرهنگي و هنري ديگر نظير مركز هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، فرهنگستان هنر، سازمان زيباسازي شهرداري تهرن، مجموعه فرهنگي ـ ‌هنري صبا، دانشگاه الزهرا، گالري بهزاد و خانه هنرمندان را براي برگزاري و برپايي دوسالانه جلب نمود.
مجموعه سخنراني و ميزگرد مرتبط با اهداف دوسالانه چهارم در پاييز و زمستان 1383 نيز از ديگر فعاليت‌هاي جنبي بي‌ينال چهارم بود كه با اهداف آموزشي و پژوهشي در پاييز و زمستان 83 برگزار شد.
انتشار پنج شماره بولتن خبري و ايجاد سايت دوسالانه به آدرس www.sculpturebiennial.ir نيز در راستاي اطلاع‌رساني دوسالانه انجام پذيرفت.
برگزاري نمايشگاه‌هاي جنبي به منظور بزرگداشت مجسمه‌سازان زن ليليت تريان و ناهيد سالياني در گالري بهزاد و برگزاري نمايشگاه براي بزرگداشت مجسمه‌سازان متوفي سيروس قائم‌مقامي و محمدعلي مددي در خانه هنرمندان و نمايشگاه بزرگداشت استاد پيشكسوت علي‌اكبر صنعتي در گالري صبا نيز با اهداف تقدير از اين هنرمندان در دستور كار دوسالانه چهارم قرار گرفت.

برندگان و برگزيدگان
هيئت داوران دوسالانه برگزيدگان بخش آثار با موضوع «خيال ايراني افق جهاني» را بدين شرح اعلام و مورد تحسين قرار داد و آنها را شايسته دريافت مبلغ 000,000,20 ريال و تنديس و لوح افتخار دانست.
1ـ مجموعه آثار آقاي بهروز دارش به لحاظ بهره‌مندي هوشمندانه از فضايي سيال و شفاف به منظور آفرينش جهاني تغزلي و نگاهي نو به عالم خيال و استفاده از ابزاري غيرمتعارف.
2ـ مجموعه آثار آقاي رضا لواساني به دليل بهره‌مندي از الگوهاي اساطيري و ارايه شكل نويني از آن با استفاده خلاقانه از مواد و تكنيك (پاپيه ماشه) و توفيق در ارتباط با مخاطب.
3ـ اثر آقاي عبدالناصر گيو (سنگ، آب، آهن) به علت استفاده مبتكرانه از عناصر يافته شده طبيعي و مصنوعي و تلفيق آن در فضايي خيال‌انگيز.
هيئت داوران همچنين اثر آقاي علي‌اصغر گلناري را به واسطه آفرينش فضايي روحاني و متفكرانه با رويكرد به جهان ماوراء و نمادهاي مذهبي مورد تحسين و شايسته دريافت تنديس و لوح افتخار دانست.
هيئت داوران در «بخش آزاد» دوسالانه برگزيدگان را به شرح ذيل اعلام و مورد تحسين قرار داد و آنها را شايسته دريافت مبلغ 000,000,20 ريال و تنديس و لوح افتخار دانست.
1ـ مجموعه آثار آقاي بيژن نعمتي شريف به لحاظ خلق فضايي فانتزي با بهره‌مندي از عناصري چون فرم، رنگ و فضا.
2ـ مجموعه آثار آقاي علي محبوبي صوفياني به دليل شكل‌دهي ظرف مواد و عناصر مصنوعي و تلفيق آنها با عناصر نشأت گرفته از انديشه و ذهن هنرمند در قالبي هوشمندانه.
3ـ مجموعه آثار آقاي محمدحسين عماد به دليل بهره‌مندي مبتكرانه از مصالح طبيعي در ايجاد فضايي نوين براي ارتباط با مخاطب.
هيئت داوران جايزه زير 35 سال را به اثر خانم الهام پوريامهر با عنوان «نخستين ستايشگران طبيعت» داد. و اثر آقاي محمد مرادي را به لحاظ استفاده مبتكرانه از عناصر طبيعي (چوب و الياف) و خلق فضايي تأمل‌برانگيز با بهره‌مندي از اجراي خوب، مورد تحسين و شايسته دريافت مبلغ 000/000/15 ريال و تنديس و لوح افتخار دانست.
سازمان زيباسازي شهر تهران نيز از بين آثار ارائه شده سه اثر زير را به علت ويژگي‌هاي اعلام شده مورد تحسين و شايسته دريافت مبلغ 000/000/15 ريال، تنديس و لوح افتخار دانست:
اثر آقاي سهند حساميان با عنوان «مسجد جامع» به علت تلاش صميمانه در استفاده از نقوش سنتي و گسترش آن در فضا با هدف حضور موفق اثر در محيط شهري.
اثر آقاي حميدرضا حكيمي با عنوان «فرم» به جهت استفاده از تكنولوژي در ايجاد سريع اثر با توجه به قابليت ارتباطي آن با محيط.
اثر آقاي داريوش سعيدي با عنوان «آتش درگنبد افتاده» به جهت استفاده از عناصر سهل‌الوصول براي حضور آرام همراه و صميمي مضمون در محيط با كمترين تحميل حجم و ماده بصري.
هيأت داوران دوسالانه چهار هنرمند ديگر را نيز به دليل سوابق و تكاپوي پيوسته و جستجوگرانه در مسير فعاليت‌‌هاي هنري شايسته تقدير تشخيص داد. اين چهار هنرمند عبارتند از: فاطمه امداديان، نادر قشقايي، ملك داديار گروسيان و طاهر شيخ‌الحكمايي.
جايزه ويژه كما‌ل‌الدين بهزاد نيز به بهروز دارش و مجموعه آثار ارايه شده ايشان و اثر «يادمان شهيدان» تعلق گرفت و سرانجام منتقدين نشريه تنديس جايزه ويژه خود را به كريم نصر، محمدحسين عماد، عباس اكبري و ابوالفضل شاهي اهدا كردند.

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com