IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت دوسالانه مجسمه سازی معاصر تهران / دوسالانه چهارم
[1] 2 ....................................................................... [بیانیه هیئت داوران چهارمین دوسالانۀ مجسمه سازی معاصر تهران]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
بیانیه هیئت داوران


عنوان :
نویسنده:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

هیئت داوران چهارمین دوسالانۀ مجسمه‌سازی معاصر تهران، با توجه به مطالب درج شده در بروشور فراخوان دوسالانه:
ـ به کلیه شیوه‌های بیانی مجسمه‌سازی معاصر توجه داشته و به آنها احترام می‌گذارد.بنابراین هیچ‌گونه محدودیتی در زمینه به کارگیری مواد و تکنیک قایل نمی‌باشد.
ـ به گرایش‌ها و تلاش‌هایی که در جهت گسترش زبان هنر مجسمه‌سازی در دوران معاصر انجام شده، با دیدۀ احترام می‌نگرد.
ـ به کیفیت ساختاری و توان‌مندی‌های بیانی و تکنیکی هنرمندان توجه دارد.
ـ به سوابق و فعالیت‌ها و حضور هنرمندان در فضای هنر معاصر اهمیت می‌دهد.
ـ نگرش پویا و معاصر هنرمندان با سنت‌های فرهنگی ـ هنری گذشتۀ سرزمین ایران مورد توجه دوسالانۀ چهارم می‌باشد.
تصمیم‌های نهایی خود را بعد از برگزاری چندین جلسۀ شور و بررسی و دیدار جمعی و فردی از آثار، به شرح زیر اعلام کرد:

خیال ایرانی ـ افق جهانی
هیئت داوران با توجه به رهنمودهای بالا، ابتدا از کلیۀ آثار شرکت‌کنندگان، آثار آقایان: «عباس اکبری، همایون ثابتی مطلق، سهند حسامیان، بهروز دارش، علی‌اصغر گلناری، رضا قره‌باغی، عبدالناصر گیو و رضا لواسانی» را انتخاب و پس از شور و بررسی مجدد، برگزیدگان این بخش را از بین آنها بدین شرح اعلام کرد:
● مجموعه آثار آقای بهروز دارش به لحاظ بهره‌مندی هوشمندانه از فضایی سیال و شفاف، به منظور آفرینش جهانی تغزلی و با نگاهی نو به عالم خیال و استفاده از ابزاری غیرمتعارف برای خلق این فضا.
● اثر آقای عبدالناصر گیو با عنوان: بدون عنوان (سنگ، آب، آهن) به علت استفادۀ مبتکرانه از عناصر یافته شدۀ طبیعی و مصنوعی و تلفیق آن در فضایی خیال‌انگیز
● مجموعه آثار آقای رضا لواسانی به دلیل بهره‌مندی از الگوهای اساطیری و ارایۀ شکل نوینی از آن با استفادۀ خلاقانه از مواد و تکنیک (پاپیه ماشه) و توفیق در ارتباط با مخاطب
هیئت داوران این آثار را مورد تحسین و شایسته دریافت مبلغ ـ/000/000/20 ریال و تندیس و لوح افتخار دانست. هیئت داوران همچنین اثر آقای علی‌اصغر گلناری را به واسطۀ آفرینش فضای روحانی و متفکرانه با رویکرد به جهان ماورا و نمادهای مذهبی مورد تحسین و شایستۀ دریافت ؟؟ناقص؟؟

بخش آزاد
هیئت داوران در بخش آزاد دوسالانه،در بررسی اولیه،ابتدا آثار هنرمندان «خانم‌ها: فاطمه امدادیان، آذر شیخ بهاءالدین‌زاده، انسیه لاری لواسانی، الهام پوریامهر، عادله فرزین در» و «آقایان: نیما دودیر، محمدرضا خلجی، محمدحسین عماد، محمد سالاریان، علی محبوبی صوفیانی و بیژن نعمتی شریف» را انتخاب و بعد از بررسی مجدد از بین آنها برگزیدگان این بخش را به شرح ذیل اعلام کرد:
● مجموعه آثار آقای محمدحسین عماد به دلیل بهره‌مندی مبتکرانه از مصالح طبیعی در ایجاد فضایی نوین برای ارتباط با مخاطب
● مجموعه آثار آقای علی محبوبی صوفیانی به دلیل شکل‌دهی ظریف مواد و عناصر مصنوعی و تلفیق آنها با عناصر مصنوعی و تلفیق آنها با عناصر، نشأت گرفته از اندیشه و ذهن هنرمند در قالبی هوشمندانه
● مجموعه آثار آقای بیژن نعمتی شریف به‌لحاظ خلق فضایی فانتزی با بهره‌مندی از عناصری چون فرم، رنگ و فضا
هیئت داوران این آثار را مورد تحسین قرار داده و شایستۀ دریافت مبلغ ـ/000/000/20 ریال و تندیس و لوح افتخار دانست.

جایزه زیر 35 سال
هیئت داوران جایزۀ زیر 35 سال را به هنرمندان ذیل اختصاص داد:
● اثر خانم الهم پوریامهر با عنوان "نخستین ستایشگران طبیعت" به دلیل توفیق در آفرینش فضایی نوین با
بهره‌مندی از نمادهای سنتی ● اثر آقای محمد مردی را به لحاظ استفادۀ مبتکرانه از عناصر طبیعی (چوب و الیاف) و خلق فضایی تأمل‌برانگیز با بهره‌مندی از اجرای خوب.
این آثار مورد تحسین قرار گرفت و شایستۀ دریافت مبلغ ـ/000/000/15 ریال و تندیس و لوح افتخار دانسته شد.
فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران با احترام فراوان نسبت به نگاه و فضیلتی که از هنرمندان ایرانی سراغ دارد، خود را در شکل‌گیری و حضور مجسمه‌سازی معاصر ایران در جهان امروز، سهیم می‌داند و بر این باور است که خلاقیت و شکوفایی هنر ایران با همراهی هنرمندان بزرگ و پیشکسوتان و شور و شوقی که در جوانان این مرز و بوم اتفاق افتاده است، این رویداد فرهنگی را می‌توان به پدیدۀ بزرگ و ارزشمندی تبدیل نماید.
فرهنگستان هنر بنابراین اعتقاد و اهمیت این مهم ویژه همان‌گونه که در برنامه‌ریزی، اجرا و برگزاری چهارمین دوسالانه نقش خود را ایفا کرد و در تشویق هنرمندان خلاق جوان کشور که در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند نیز حضور یافت، به همین‌منظور پس از بررسی آثار با حفظ آرا،داوران چهارمین دوسالانۀ مجسمه‌سازی معاصر تهران و جایگاه هنرمندانی که از سوی ایشان مورد انتخاب و تشویق قرار گرفته‌اند و نیز از میان سایر هنرمندان و سایر آثار ارائه شده، چند اثر را مورد تشویق قرار داد که به شرح ذیل اعلام می‌دارد:
● خانم ستاره بریرانی
● خانم نغمه فکورزاده
● آقای زین‌العابدین بنایی
نمونه‌های منتخب، برگرفته از مجموعۀ حاضر، در موسسۀ فرهنگی هنری صبا، گوشه‌های از صورت در حال تجلی و شکل گرفتۀ هنر مجسمه‌سازی ایران است که به عنوان نمونه معرفی می‌شود و ظرفیت خلاقیت‌های آشکار و پنهان در روح و فضاهای مجسمه‌سازی هنر معاصر ایران در فرصت‌های بعدی امکان تجلی و شکوفایی را به همراه خواهد داشت.
فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران امید دارد که در پنجمین دوسالانۀ مجسمه‌سازی معاصر تهران، سطح کیفی آثار ارتقاء یافته و امکان حضور برای هنرمندان خلاق و جوان کشور بیشتر شده باشد و زمینه برای شرکت گسترده هنرمندان نیز فراهم گردد. با توجه به تأکید هنرمندان، اساتید و کارشناسان تجسمی کشور، امید است رشد جدی هنر مجسمه‌سازی معاصر ایران را شاهد باشیم.
فرهنگستان امید دارد تندیس و لوح افتخار خود را در داوری دوسالانۀ بعد ارائه نماید.
جایزۀ ویژۀ سازمان زیباسازی به هنرمندی اعطا می‌گردد که اثر وی در ارتباط با زیباسازی بصری شهر تهران ارائه طریق نموده و ضمن خلاقیت و نوآوری هنری، چشم‌اندازهای نوینی را از نقطه‌نظر تأثیرات آثار حجمی بر فضاهای شهری (خصوصاً شهر تهران) به منصه ظهور گذاشته باشد. در انتخاب این اثر، علاوه بر خلاقیت و نوآوری هنری به مواد زیر نیز توجه خواهد شد:
ـ ارتباط اثر با فرهنگ و هنر اسلامی ـ ایرانی کشورمان با توجه به چشم‌اندازهای جهانی
ـ نوآوری و معرفی در زمینۀ سازمایه‌های پردوام و ارزان قیمت مرتبط با اجرا، آثار هنری ـ تجسمی مربوط به شهر
ـ ارائۀ روش‌ها و تکنیک‌ها اجرایی آسان و سریع آثار هنری ـ تجسمی در مقیاس بزرگ و متناسب با موقعیت‌ها و فضاهای شهری
جلسۀ هیئت داوری جایزۀ ویژۀ سازمان زیباسازی شهر تهران، روز یکشنبه، دوم مردادماه سال 1384 با حضور آقایان:
مهندس ابوالقاسم وحدتی اصل، مهندس یاوری، حمید شانس، بهروز دارش و نادر قشقایی تشکیل گردید. هیئت داوری سازمان زیباسازی باتوجه به‌لزوم گسترش کمی و کیفی مجسمه‌های شهری و از منظر وظایف خویش، در پی انتخاب آثاری که به تصریح وجوه تازه‌ای از مجسمه‌سازی محیطی بپردازد، سریع‌الاجرا باشند و یا در ایجاد هویت در محیط کارکرد باشند، تصمیم نهایی خود را به شرح زیر اعلام نمود:
لازم به ذکر است در بین آثار شرکت‌ داده شده در چهارمین دوسالانۀ مجسمه‌سازی معاصر تهران، اثر برگزیده‌ای که واجد همۀ شرایط باشد انتخاب نگردید و از بین آثار ارائه شده، 3 اثر زیر رابه علت ویژگی‌های اعلام شده مورد تحسین واقع شده و هر یک شایستۀ دریافت مبلغ ـ/000/000/15 ریال، تندیس و لوح افتخار دانسته شدند:
● اثر آقای سهند حسامیان با عنوان "مسجد جامع" به علت تلاش صمیمانه در استفاده از نقوش سنتی و گسترش آن در فضا با هدف حضور موفق اثر در محیط شهری.
● اثر آقای حمیدرضا حکیمی باعنوان "فرم" به جهت استفاده از تکنولوژی در ایجاد سریع اثر با توجه به قابلیت ارتباطی آن با محیط.
● اثر آقای داریوش سعیدی با عنوان "آتش در گنبد افتاده" به جهت استفاده از عناصر سهل‌الوصول برای حضور آرام، همراه و صمیمی مضمون در محیط با کمترین تحمیل حجم و مادۀ بصری همچنین هیئت داوران از آقایان کامبیز و کامران اسمعیلی شریف برای جسارت و حضوری فعال در چهارمین دوسالانۀ مجسمه‌سازی تقدیر و تشکر می‌نماید.
هیئت داوران با احترام به تمامی هنرمندان شرکت کننده در بی‌ینال و تحسین نوآوری‌ها و جست‌وجوگری‌ها و تکاپوهای هنرمندانۀ آنان، همچنین با تشکر از کلیه دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان بی‌ینال و با این آرزو که هنر مجسمه‌سازی ایران با برترین زبان و بیان و اندیشه و خیال و اجرا بر بلندای قله‌های هنر ملی و جهانی دست یابد، نکات زیر را در انتخاب آثار ارائه می‌نماید.

هیئت داوران متشکل از:
خانم دکتر زهرا رهنورد و آقایان دکتر محمدحسین حلیمی و دکتر علی‌اصغر فرامرزیان، طی جلساتی با شور و مشورت و رعیات راه کارها و قواعد داوری جهت انتخاب آثار برگزیده، با مد نظر قرار دادن موارد ذیل، آثار برجسته را انتخاب نمود.

 [1] 2


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com