IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت رویدادهای مجسمه سازی ایران
[1] ........................................................................................ [دغدغه وزیر ارشاد باید هنر و نگاه دلسوزانه به آن باشد.]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دغدغه وزیر ارشاد باید هنر و نگاه دلسوزانه به آن باشد.عنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

محمدرضا ذبیح الله زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" افزود: اگر مسوولان در تمامی عرصه های هنری از هنرمندان حمایت کرده و صرفا به دنبال ارایه بیلان کاری نباشند استعدادهای هنری شکوفا می شود.
وی کمبود بودجه را یکی از مشکلات اصلی بینال ها دانست و تاکید کرد: مسوولان حوزه های هنری باید به سراغ هنرمندانشان بروند نه بالعکس، در واقع آنها باید برای هنر هزینه کنند و زمینه مساعد را برای شکوفایی عرصه های هنری به وجود آورند.
ذبیح الله زاده تخصیص بودجه کافی، ایجاد امکانات تخصصی، فراهم شدن زمینه برای حضور هنرمندان با افکار و سلایق متفاوت، ایجاد زمینه مساعد برای حضور هنرمندان جوان، آشناسازی مردم با هنر سنتی و مدرن، ایجاد رابطه قوی بین هنرمندان و مردم از طریق بینال ها و سمپوزیوم ها را از جمله مواردی دانست که مسوولان باید مورد توجه قرار دهند.
این مجسمه ساز باسابقه با اشاره به وظایف انجمن های هنری در جمع کردن هنرمندان و دادن سرویس به آنها افزود: اگر انجمن ها نتوانند نیروهای متخصص را جذب و به آنها امکانات بدهند کم کم خودشان از بین می روند.
وی در خصوص مشکلات انجمن مجسمه سازی گفت: این انجمن به علت کمبود بودجه در بخش های تخصصی امکانات ضعیفی دارد.
وی یکی از کارهای انجمن را احداث کارگاه و پرورش هنرمندان از طریق کارگاه های تخصصی دانست. ذبیح الله زاده ادامه داد: انجمن باید بتواند بین هنرمندان داخل و خارج و همچنین بین مردم و هنرمندان ارتباط برقرار کند که این امر مستلزم داشتن بودجه کافی است.
وی تعداد هنرمندان عضو انجمن مجسمه سازی را 300 نفر اعلام کرد.
این کارشناس سمپوزیوم آهن، ارتباط بین هنرمندان جدید و قدیم عرصه مجسمه سازی را خوب ارزیابی کرد و افزود: بین این دو قشر ارتباط خوبی وجود دارد، باید صبور باشیم تا قدیمی ها اطلاعاتشان را در اختیار ما بگذارند، بسته به فرد و میزان استعداد و پذیرش جامعه، ارتباط بین این دو قشر پدید می آید.
عضو انجمن مجسمه سازی تصریح کرد: ارتباط بین هنرمندان داخلی با مشکل مواجه نیست، اشکال در عدم برقراری ارتباط با هنرمندان سایر کشورها به علت عدم رایزنی فرهنگی است.
وی تاکید کرد: سفارتخانه ها باید هنرمندان سایر کشورها را به ایران دعوت کرده و در عین حال زمینه را برای حضور هنرمندان ایرانی در سایر کشورها فراهم آورند و نوعی تعامل و تبادل هنری برقرار سازند. ذبیح الله زاده به غیر فعال بودن دانشگاه ها طی 15 سال در عرصه مجسمه سازی اشاره کرد و گفت: تعطیلی مراکز علمی باعث ایجاد ضعف در بخش داوری و بینال ها شده که البته با فعال شدن دوباره مراکز علمی قابل رفع است.
وی احداث دانشگاه در عرصه مجسمه سازی را بها دادن به این رشته هنری دانست و افزود: دانشگاه یعنی ما استعداد خوبی داریم که باید آنها را پرورش داده و عرصه کار را برایشان فراهم سازیم. این امر موجب رشد مجسمه سازی می شود.
ذبیح الله زاده گفت: رشد مجسمه سازی در معماری و زیباسازی شهر تاثیر گذاشته و موجب رشد بصری مردم می شود.
وی از برپایی سمپوزیوم در محیط آزاد را عامل برقراری ارتباط بین مخاطبین و هنرمندان دانست و اظهار داشت: سمپوزیوم آهن که به همت سازمان زیباسازی شهر برپا شده قرار است مجسمه های ساخته شده را در شهر نصب کند که این امر موجب آشنایی مردم با هنر مجسمه سازی می شود.
وی بیان داشت: با دیدن هنرمند و چگونگی خلق اثرش مردم در جریان نحوه ساخت اثر یک هنرمند و زحماتش قرار گرفته، با هنر آشنا، به آن علاقه مند و در نتیجه از این هنر و نگهداری آن حمایت می کنند. ذبیح الله زاده برپایی سمپوزیوم در نقاط مختلف شهر و کشور را عاملی برای ایجاد یک جریان دو سویه و متقابل بین مردم و هنرمندان دانست و افزود: با برپایی چنین سمپوزیوم هایی زمینه برای آشنایی بیشتر مردم با هنر و ارتقاء سطح آگاهی و فرهنگ مردم فراهم می شود.

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com