IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت رویدادهای مجسمه سازی ایران
[1] ......................................................................................................................................... [اقتصاد هنر]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اقتصاد هنر


تهران- خبرگزاری ایسکانیوز
عنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

رئیس انجمن مجسمه‌سازان ایران در گفت و گو با ایسکانیوز:
توجه به هنرهای تجسمی چرخه اقتصادی کشور را رونق می‌بخشد.
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: طاهر شیخ الحکمائی، هنرمند مجسمه‌ساز گفت: بحث اقتصاد هنر و برنامه‌ریزی در این زمینه مساله‌ای است که در سال 88 باید بیشتر مورد توجه مسوولان و متولیان فرهنگ و هنر در کشور قرار گیردچون توجه به هنرهای تجسمی چرخه اقتصادی کشور را رونق می‌بخشد.
طاهر شیخ الحکمائی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار هنرهای تجسمی گروه فرهنگی و هنری باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران «ایسکانیوز»، اظهار داشت: با توجه به فعالیت‌های گذشته امیدواریم در سال 88 حضور هنرمندان ایرانی در نمایشگاه‌های برون مرزی را بیشتر شاهد بوده و بخصوص بازدید از بی‌ینال ونیز برای هنرمندان علاقمند فراهم شود.
وی ضمن بیان این مطب که در زمان مدیریت آقای سمیع آذر چنین طرحی صورت پذیرفته بود، بیان کرد: سازماندهی وارائه چنین فعالیت‌هایی با حمایت بخش دولتی، انجمن‌ها و هنرمندان در رشد هنر وآشنایی هنر جویان جوان با هنر روز جهان مؤثر خواهد بود.
این هنرمند مسجمه‌ساز افزود: فعال‌تر شدن گالری‌ها و برگزاری اکسپوهای مختلف از دیگر فعالیت‌هایی است گه باید از سوی متولیان فرهنگی و هنری کشور مورد توجه قرار گیرد چون موجب ایجاد انگیزه در مردم و فراهم کردن شرایطی برای رشد هنرهای تجسمی می‌شود تا اثر هنری به جز گالری‌ها و نمایشگاه‌ها در زندگی روزمره مردم نیز وارد شود.
وی همچنین با اشاره به بحث اقتصاد هنر تصریح کرد: طبیعی است زمانی که هنرمند اثری را خلق می‌کند خواهان آن است که اثرش را به دست علاقمندان رسانده و از سوی دیگر جنبه اقتصادی آن را نیز فعال کند به عقیده من اکنون فرصت مناسبی فراهم شده تا به صورت حرفه‌ای به این مساله پرداخته شود.
شیخ الحکمائی ادامه داد: فروش آثار هنری و برگزاری اکسپوهای مختلف در رشته‌های هنری متفاوت و رونق اقتصاد هنر نقش مهمی خواهد داشت اما نیاز به تبلیغات و ارائه اطلاعات به مخاطبین دارد که با خرید اثر هنری نه تنها متضرر نشده بلکه ارزش افزوده‌ای نیز برای آن‌ها خواهد داشت، چوب، سنگ‌ها و بسیاری وسایل دیگر زمانی که به یک مسجمه یا شیء تزئینی تبدیل شوند ارزش بسیاری پیدا می‌کنند.
وی همچنین اظهار داشت: از سوی دیگر، هنرمندان بزرگ که در یک مقطع زمانی به وجود آمده و آثاری با ارزش را خلق می‌کنندحتی سال‌ها پس از فوتشان نیز در رونق اقتصادی هنر نیز تأثیر گذار هسنتند.
وی هنرمندان بزرگ در زمینه ادبیات همچون حافظ را مثال زد وگفت: این بزرگان قرن‌ها پیش زندگی می‌کردند اما هنوز آثارشان چاپ و نشر می‌شود، هر ساله محققان، توریسم‌ها و علاقمندان بسیاری از مقبره آن‌ها دیدار کرده که این خود باعث رشد هتل داری و گردشگری و صدها شغل کوجک وبزرگ شده و تمام این‌ها ناشی از زندگی هنرمندانه است.
وی ادامه داد: در عرصه تجسمی شاهد درآمد‌های نجومی حاصل از بازدید توریستها از آثار هنرمندانی چون میکل آنژ در موزه لوور ودیگر موزه‌ها هستیم.
این هنرمند اظهار داشت: توجه به هنرهای تجسمی می‌تواند برای کشور در آمد زا بوده و به عقیده من امکانات چنین فعالیت‌هایی در ایران وجود دارد. تنها نیاز به توجه بیشتر متخصصان و متولیان فرهنگ و هنر کشور و برنامه‌ریزی صحیح در این زمینه دارد.
وی در خصوص فعالیت‌های جدید انجمن مجسمه‌سازان در سال 88 تصریح کرد: انجمن مجسمه‌سازان در سال 88 در نظر دارد دومین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه را با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری در اواخر تابستان برگزار کرده و زمینه‌های مساعد این برنامه نیزآماده شده است.
حکمایی افزود: همچنین کارهای مقدماتی برگزاری ششمین دوسالانه مسجمه‌‌سازی تهران نیز انجام شده که به احتمال زیاد در پاییز امسال و با حمایت سازمان توسعه هنرهای تجسمی برگزار خواهد شد.

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com