IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت مقالات پیرامون مجسمه سازان خارجی
[1] 2 ............................................................................................ [نگاهی به مجسمه های اعجاب انگیز ریچارد سرا]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
نگاهی به مجسمه های اعجاب انگیز ریچارد سرا
شاکه ساروخانیان

سایت نمادینه
عنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

ریچارد سرا در 2 –م نوامبرسال 1939 در سانفرانسیسکو آمریکا بدنیا آمد.اواز مجسمه سازان مینیمالیست است که با ورقه های فولاد مجسمه های عظیمی خلق کرده است. سرا بدلیل داشتن دیدگاههای نو واحداث مجسمه هایی در فضاهای شهری یکی از مطرح ترین هنرمندان مجسمه ساز پیشرو در نیمه ی دوم قرن بیستم محسوب می شود .
سرا ابتدا به تحصیل در رشته ی ادبیات انگلیسی در دانشگاههای برکلی و سانتا باربارا-ی کلیفرنیا پرداخت .او سپس(64-1961 ) به فراگیری هنر روی آورد و در دانشگاه ییل تحصیلات(Yale University) هنری خود را کسب نمود.او برای کسب درآمد مدتی در کارخانه ی ذوب آهن کار کرد که تاثیر زیادی بر کارهای او گذاشت.
کارهای اولیه سرا آبستره بودند او معتقد به "هنر فرایندی" بود جنبشی که عقیده داشت محصول نهایی کار هنری در درجه ی دوم اهمیت است و اینکه فرایند و جریان کار هنری از جمله جمع آوری مواد،مرتب کردن ،تطبیق دادن ،آمیختن و شکل و نقش دادن بنیانی ترین هدف است.
کارهای اولیه سرا سربهای مذابی بودند که بر دیوار نمایشگاه پرتاب می شدند او سپس شروع به کار با ورقه های بزرگ فولاد کرد این کارهای او معمولا روی زمین افراشته می شوند و تاکید بر وزن و طبیعت مواد تشکیل دهنده آن را دارند اوهمچنین با این کارها رابطه ی بین قطعه ی هنری ،مکان و بیننده را کاوش می کند.قطعه های فولادی در فضاهای باز او چنان طرح ریزی شده اند که بمرور زمان تحت تاثیر فرایند اکسیداسیون واقع می شوند و بعد از گذشت 8-10 سال رنگ فولاد به یک رنگ ثابتی تبدیل می شود که در طول حیات مجسمه تقریبا ثابت می ماند.

سرا جزء چهار نمایشگرانی بود که در نخستین اجرای نمایش قطعه ی" Pedulum music" اثر ستیو ریک در موزه ی ویتنی هنر آمریکا در سال 1969 شرکت کرد دیگر شرکت کنندگان عبارت بودند از :میشل سنو،جیمز تنی و بروک نومان. http://en.wikipedia.org/wiki/Pendulum_Music
سرا چندین فیلم کوتاه ویدیویی هم تهیه دیده است. اولین فیلم او در سال 1968 "Single Shot Of A Hand" دستی را نشان می دهد که سعی می کند قطعات پرتاب شده سنگ ...را از بالا بگیرد.در فیلم "Boomerang" در سال 1974 نانسی هلت را در حال شنیدن به صدای برگشتی با تا خیر خود بعد از ضبط الکترونیکی نشان می دهد.او همچنین فیلمهایی در مورد چگونگی تولید و استفاده ماده ی مورد علاقه ی خود فولاد ساخته است.در سال 1973 او یک فیلم کلاسیک کوتاه با عنوان "Television delivers people" را ساخت که نگاهی انتقاد گرایانه به نقش رسانه های عمومی را داشت.
در سال 1981 او مجسمه ی Tilted Arc"" را در "فدرال پلازا"-ی نیویورک سیتی مستقر کرد این اثر که جنس و بافت آن فولاد نرم زنگ زده ودارای شکل قوسی بود بلندی برابر 3.5 متر داشت که از همان لحظه ی احداث بنا با اعتراض کارکنان ساختمانهای اطراف روبرو شد آنان معتقد بودند این بنا مانع عبور بسوی ساختمان پلازا می شود.در سال 1985 بر طبق حکمی دستور برداشتن بنا صادر شد ولی سرا با آن مخالفت کرد او معتقد بود این مجسمه مخصوص همین مکا ن ساخته شده و بیانیه ای را به همین مناسبت ( در مورد هنرهایی که مخصوص مکانهای خاص ساخته می شوند) انتشار داد که بر اساس آن اصرار می ورزید بر داشتن این بنا برابر با تخریب اثر هنری است. در نهایت در سال 1989 قطعات این بنا به مکان مخصوص قطعات اوراقی منتقل شد ویلیام گدیس در رمانی گزنده که در سال 1994 انتشار داد(A frelic of his own) این واقعه را به زبان طنز مورد انتقاد قرار داد . در سال 2002 کاری مشابه بنام "وکتور" برای انستیتیو تکنولوژی کالیفرنیا ساخته شد که به علت مخالفت عده ای این کار نصب نگردید.
یکی دیگر از کار های خارق العاده و مشهور او ماموتی است با عنوان"SNAKE"قطعه ی سه تایی مارپیچی از ورقه های فولادی که شیارگودی دارد و اینکار در بزرگترین گالری گاگنهایم موزه ی بیلباو Guggenheim Museum Bilbao بطور دائمی نصب شد ه است.در سال 2005 این موزه کارهای بیشتری از وی را در معرض دید عموم قرار داد این مجموعه که شامل کار snake"" او نیز بود تحت عنوان "،The matter of time"در بر گیرند ه ی هشت کار بزرگ به طول 12-18 فوت و وزن 44-276 تن بود

در بهار سال 2005 او به سان فرانسیسکو باز گشت تا اولین اثر عمومی خود را در این شهر بنا کند .این مجسمه از دو تیغه ی فولادی 50 فوتی با وزن 160 تن تشکیل شده بود که در فضای اصلی باز دانشگاه سان فرانسیسکو نصب گردید.او در سال 2000 مجسمه ی "Charlie Brown"را در فضای موسسه ای در سان فرانسیسکو نصب کرده بود این بنا طولی برابر با 60 فوت دارد که از چهار ورقه های بتونی تشکیل شده و برای تسهیل عمل اکسیداسیون در این قطعات آبپاشهایی در درون این صفحات آلمانی نصب شده است.

درسال 2006 و در بیینال "ویتنی"او یک طراحی ساده ی مداد شمعی از زندان "ابو قریب "به نمایش گذاشت که درآن نوشته شده بود "جلوی بوش را بگیرید."این تصویر بعدها توسط موزه ی ویتنی برای ساخت پوستری برای بیینال با شکل عوض شده ی نوشته STOP BS" " مورد استفاده قرار گرفت.
درسال 2007 موزه ی هنرهای مدرن نیویورک نماشگاه مروری از کارهای وی ترتیب داد . در این نمایشگاه آثار جدید او بنمایش گذاشته شده بود .در مجموع این نمایشگاه شامل بیست و هفت کار او بود .سه کار جدید او مخصوص طبقه ی دوم همین نمایشگاه کار شده بود بعلاوه ی دو اثرکه برای حیاط موزه ساخته شده بود و کارهای اولیه او که بین سالهای 1960 تا 1980 کار شده بودند در این نمایشگاه بچشم می خورد.
http://www.moma.org/interactives/exhibitions/2007/serra/flash.html
ریچارد سرا در ارتباط با نمایشگاه بازنگرانه ی خود می گوید:
"نمایشگاه مروری موقعیتی است که کارها عرضه شود.ولی این واقعه دو سویه است بدین معنی که مرا در وضعییت ارتباطی نوستالژیک با گذشته ام قرار می دهد.من ترجیح می دهم در گذشته ساکن نمانم.آینه ی ذهنیت نگاه به عقب آن چیزی نیست که اگر چنین نمایشگاهی در انتظار من نبود آنرا در دست می گرفتم.من ترجیح می دهم در مورد کاری فکر کنم که در حال انجام می دهم و در مقابل من است و نه اینکه پشت سر خود را نگاه کنم.این امر برای من واضح است که من همان آدم 40 سال قبل نیستم و نه به موضوعاتی که در حال حاضر اهمیت می دهم با قبل یکی

 [1] 2


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com