IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت مقالات پیرامون مجسمه سازان خارجی
[1] ................................................................................................... [سیرک کوچک "کالدر" در مرکز فرهنگی پمپیدو]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
سیرک کوچک "کالدر" در مرکز فرهنگی پمپیدو

شهلا رستمی

عنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

به سیرک کوچک "کالدر" خوش آمدید
کسانی که "الکساندر کالدر" (1898-1976 ) یکی از خاص ترین مجسمه سازان قرن بیستم را نمی شناسند، بدون شک با دیدن آفیش "سیرک کالدر"، تصور می کنند هدف، تبلیغ برای دیدن سیرک تازه ای در پاریس است. درواقع سیرک وجود دارد، از نیویورک هم آمده، اما به شکل مینیاتوری و ساخته شده با سیم و چوب و پارچه.
این سیرک که حاصل کار سالهای جوانی "الکساندر کالدر" در پاریس است، در نمایشگاهی زیر عنوان "الکساندر کالدر : سالهای پاریسی، 1926-1933 " در مرکز "پمپیدو" به نمایش گذاشته شده است. در کنار آن بیش از 300 مجسمه، نقاشی، طرح، اسباب بازی، عکس و فیلم هم ، بازدید کننده را به دنیای جادوئی "کالدر" می برند. دنیائی که با چیده مانی بسیار خوب ارائه گردیده. به عنوان مثال همه مجسمه های بزرگی که ازسیم معمولی ساخته شده اند و شخصیت های معروف و یا حیوانات را نشان می دهند، به کمک نور وسایه ای که به دیوار می افکنند جان می گیرند و بیننده درآن ها حرکت را حس می کند.
سیرک کالدر که از سیم و اشیاء دور انداختنی ساخته شده و دیگر اثار او که آن هم با مواد خاص و گران ساخته نشده اند، نشان می دهند که از زباله هم می توان شیئی هنری ساخت، به شرطی که استعدادش وجود داشته باشد.
در مورد "الکساندر کالدر" که در سال 1898 در "پنسیلوانیا" و در خانواده ای به دنیا آمد که همگی در ساختن اشیاء متحرک استعداد بسیاری داشتند، این استعداد به کمک تحصیلات در رشته مهندسی مکانیک، امکان داد که نبوغش را به ثمر برساند و در آغار با آثار نقاشی و طرح هایش برای جراید نامی برای خود در نیویورک کسب کند. "الکساندر کالدر" هیچگاه از دلیل سفرش به پاریس حرفی نزده است اما تصور می رود که او از آمریکای انزوا گرا و محافظه کاران سال های آغازین قرن بیستم برای رسیدن به شهری آزاد و پر جذبه چون پاریس، این سفر را انجام داده است و در این شهر بود که "الکساندر کالدر" یکی از مهم ترین آثار خود "سیرک کالدر" را خلق کرد که همه پایه های اثار بعدی او درآن مشاهده می شود. درعین حال برای ساختن این اثر، او نیاز داشت به شماری کار گاه رجوع کند و در نتیجه توانست با هنرمندانی چون "موندریان"، "لژه"، "میرو" و "دوشان" که آنها نیز به این کارگاهها رفت و آمد می کردند، آشنا شود. هنرمندانی که آنها نیز بعدها تبدیل به سردمداران هنر مدرن شدند.
«سیرک کالدر» که به موزه "ویتنی" در نیویورک تعلق دارد، برای اولین بار پس از سال 1970 به پاریس باز می گردد. فیلمی که توسط "پاته سینما" از این سیرک وکار "کالدر" تهیه شده و در این نمایشگاه نشان داده می شود، ما را در برابر هنرمندی قرار می دهد که مجسمه سازی مستقیم را ابداع کرد، یعنی بر خلاف دیگر مجسمه سازان از هیچ طرح و ماکتی پیروی نمی کردوتنها، با نگاه کردن به مدلش، و با سرعتی عجیب سیم ها را می تاباند و در جا مجسمه خود را خلق می نمود. در پایان نمایشگاه" گوی های کوچک" و گوی های بزرگ" ساخته سالهای 1932-1933 آویخته شده اند که با حرکت به اشیائی چون بطری ، جعبه چوبی وغیره که روی زمین چیده شده اند برخورد می کنند. حاصل این برخورد صداهای مختلفی به وجود می آورد. این تجربه که با الهام از اثار "ادگار وارز"، آهنگساز موسیقی مدرن، پیاده شده است درعین حال سر اغاز همکاری "الکساندر کالدر" با صحنه های "باله" و تآتر به شمار می آید.
این نمایشگاه بسیار جذاب همه جنبه های کار هنرمندی را نشان می دهد که دائم در تلاش نشان دادن حرکت، قرار دادن اشیاء در فضا و محدود نکردن این فضا به پر و خالی بوده است.
به مناسبت برگزاری این نمایشگاه، مرکز"پمپیدو" در طبقه هم کف هم، کارگاههائی پیرامون آثار "کالدر"برای کودکان برپا کرده که هدفش حساس کردن آن ها نسبت به آ ثار هنری با تکیه بر سیرک و اشیاء چرخ دار و متحرک است. دراین کارگاهها همچنین کودکان فیلم هائی را می بینند که کالدر را در حال ساختن و یا حرکت دادن به اشیاء رنگی نشان می دهند. این نمایشگاه تا روز 20 ژوئیه ادامه خواهد داشت.

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com