IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت مقالات پیرامون مجسمه سازان ایرانی
[1] .......................................................................................................... [تاریخ غم انگیز مجسمه‌سازی در کشور]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
تاریخ غم انگیز مجسمه‌سازی در کشور
پرویز تناولی


عنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

«پرویز تناولی»: مجسمه‌‌سازی در کشورما تاریخ غم انگیزی دارد. سالها در انزوا بوده و هرگز جدی گرفته نشده است. در 25 سال اخیر، مجسمه‌‌سازی ما 10 سال در انزوا به سر برد و هنوز هم جدی گرفته نمی‌شود. با اینکه در چندین دانشکده هنری مجسمه‌‌سازی تدریس می‌شود. اما مجسمه‌سازان فارغ‌التحصیل، امکانات لازم برای فعالیت را ندارند و محلی در اختیارشان قرار نمی‌گیرد تا آثار خود را به نمایش بگذارند. مجسمه‌ساز بی‌جا و مکان، فقط کار می‌کند. تهیه وسایل مجسمه‌‌سازی هم بسیار گران است. مگر اینکه هنرمند سفارش کار داشته باشد که این امکان، اغلب نیز در اختیار هنرمندان سابقه دار قرار می‌گیرد و جوانان به آسانی نمی‌توانند کار کنند.»
وی افزود: «پیشرفت مجسمه‌سازی، حرکتی لاک‌پشت‌وار دارد و انتظار می‌رود با فراهم آوردن موجبات و وسایل کار، پیشرفت شایانی نیز اتفاق افتد. چرا که تقاضا بسیار زیاد است و با ساختمانها، پارک‌ها و میادین که روز به روز بیشتر شناخته می‌شوند، قاعدتا برای مجسمه‌سازان، تولید کار شده است. ولی عمدتا کار درخشانی هم دراین میادین عرضه نمی‌شود.»
«تناولی» به رابطه میان مجسمه‌سازان و سفارش‌دهندگان اشاره کرد و گفت: «علت اصلی حرکت آرام مجسمه‌سازی، عدم اطلاع دست اندرکاران از وضع مجسمه‌‌سازی و آشنایی نداشتن آن‌ها از موقعیت و وضعیت مجسمه‌سازان است. مجسمه‌‌سازی یک هنر بسیار جدی و ریشه دار است که زبان آن مصالح است. به علت سابقه اندک آن و عدم آشنایی مسوولان با این هنر، چه در سطح جهانی و چه درحد کشور خودمان و غریبه بودن آن‌ها با چنین هنری، ما به ورطه تکرار افتادیم و از نمادهایی استفاه می‌کنیم که با فرهنگ ما تناسبی ندارند. ما نمی‌توانیم بعد از تعطیلی و سکون، توقع داشته باشیم که همه چیز درست شود.»

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com