IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت مقالات پیرامون مجسمه سازان ایرانی
[1] .................................................................................. [مجسمه‌های مش اسماعیل در وضعیت نامناسبی قرار دارند]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مجسمه‌های مش اسماعیل در وضعیت نامناسبی قرار دارند
آزاده شهمیر نوری

تهران_ میراث خبر
عنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

مجسمه‌های مش اسماعیل که در سطح شهر تهران نصب شده‌اند در وضعیت نامناسبی قرار دارند اما متولیان این مجسمه‌ها فکر می‌کنند آنها تا ابد همین طور باقی می‌مانند و نیازی به رسیدگی ندارند.
«اسماعیل توکلی» معروف به «مش اسماعیل» از هنرمندانی است که آثار متعددی از او در سطح شهر تهران به نمایش در آمده است. اما به گفته مدیر گروه فلز پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تا به حال هیچ اقدامات حفاظتی بر روی آنها صورت نگرفته است.
قاضیان درباره این مجسمه‌ها گفت: «متأسفانه در حال حاضر برخی مجسمه‌های مش اسماعیل که در محوطه‌های روباز تحت نظارت شهرداری قرار دارند در شرایط بدی هستند. بعضی از آنها به صورت سلیقه‌ای رنگ شده اند. با این کار نما و اصالت اثر کاملا مخدوش شده است. از طرفی به دلیل عدم نظارت و تلاش در نگهداری، این آثار علاوه بر اینکه تحت تأثیر عوامل محیطی تخریب می‌شوند، عوامل انسانی نیز باعث تخریب فبزیکی آنها شده است. چون بیشتر این مجسمه‌ها در مراکز تفریحی یا پر رفت و آمد نصب شده اند.»
مش اسماعیل در سال 1302 در قزوین به دنیا آمد. پدرش «علی‌اصغر توکلی» به شغل مسگری مشغول بود. در سن بیست و پنج سالگی (1327 هجری شمسی) به تهران آمد و در دانشگاه تهران به عنوان دستیار در کارگاه مجسمه‌سازی مشغول به کار شد.
او که حتی سواد خواندن و نوشتن نداشت در کارهایش‏ از قواعد هنری تبعیت نکرده ولی در آنها نوعی سادگی و زیبایی وجود دارد که مشابه آن در کارهای دیگر کمتر دیده شده اند.
این هنرمند در نمایشگاه‌های انفرادی بسیاری از جمله نمایشگاه‌هایی در گالری سیحون، گالری لیتو، خانه آفتاب، تالار قندریز، گالری مهرشاه، گالری تهران، گالری کلاسیک و . . . برگزار کرده است. او همچنین نمایشگاه‌هایی در ایتالیا، ترکیه، انگلستان، بلژیک، سوئیس و آلمان برگزار کرده و جوایز بسیاری از جمله جایزه اول بال سوئیس، جایزه انجمن ایران و امریکا، جایزه نمایشگاه آنکارا و جایزه هنری نمایشگاه اروپا را به خود اختصاص داد. از او حدود ??? مجسمه به جای مانده است.
حاج اسماعیل توکلی بعد از مدتی بیماری در روز یک شنبه هشتم آبان ماه سال 1373 در سن 71 سالگی در گذشت.
تعدادی از آثار او در کاخ موزه نیاوران و سعدآباد نگهداری می‌شود. اما بیشتر آنها در فضای باز پارک‌ها از جمله پارک جمشیدیه، لاله نیاوران، چیتگر و بوستان ورزش نصب شده است.

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com