IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت مقالات پیرامون مجسمه سازان ایرانی
[1] .................................................................................. [خاطره کودکی بزرگترین مجسمه‌ساز آذربایجان کتاب می‌شود.]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
خاطره کودکی بزرگترین مجسمه‌ساز آذربایجان کتاب می‌شود.


خبر گزاری مهر
عنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

تبریز - خبرگزاری مهر: رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی اعلام کرد: «خاطرات کودکی «احد حسینی» بزرگترین مجسمه‌ساز آذربایجان و یکی از هنرمندان شهیر ایرانی در این رشته، ‌به همت حوزه هنری آذربایجان شرقی در قالب مجموعه کتاب‌های بزرگان به زیور طبع آراسته می‌شود.»
حسن نجفی در گفتگو با خبرنگار مهر در تبریز گفت: کودکان و نوجوانان این مرز و بوم برای رشد و تعالی خود به الگوهای فاخر و در دسترس نیازمندند و چاپ چنین کتاب‌هایی در راستای آشنائی کودکان با شخصیت‌های فرهنگی هنری کشور است.
وی هدف از چاپ این کتاب را انگیزه بخشی به نسل جدید و معرفی قله‌های فرهنگ و هنر به کودکان و نوجوانان عنوان کرد و گفت: چاپ این کتاب باعث می‌شود تا این قشر از جامعه مسیر رشد و شکوفایی را به درستی در پیش گیرند.
رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی با بیان اینکه «احد حسینی» نماد میهن پرستی و عشق به وطن است، گفت: این هنرمند باوجود اعتبار بالای هنری در خارج از کشور برای خدمت به میهن اسلامی ادامه فعالیت‌های هنری‌اش را در تبریز از سرگرفته و چاپ کتاب و معرفی او به کودکان این سرزمین کوچک‌ترین وظیفه نهادهای فرهنگی است.
نجفی خاطرنشان کرد: کتاب مزبور به نویسندگی «رقیه جمالی» و تصویرگری «سهیلا جولایی» در قطع رقعی و در تیژار اولیه یک هزار و 500 نسخه چاپ می‌شود و خاطره‌ای از تبلور اولین علایق «احد حسینی» به هنرهای تجسمی را در بردارد.
احد حسینی متولد 1323 محله کوزه گر خانه تبریز است. وی تا سن 28 سالگی در زمینه‌های جامه شناسی، فلسفه و روانشناسی مطالعات و تحقیقات زیادی انجام داد اما پس از آن برای تحصیل روانه ایتالیا شد. احد حسینی دانش آموخته آکادمی هنرهای زیبای فلورانس ایتالیا است.
این مجسمه‌ساز تبریزی پس از بازگشت به ایران به مدت پنج سال در زیرزمین خانه‌اش مجموعه آثاری را خلق کرد که امروز یک طبقه کامل از موزه آذربایجان در تبریز به آن‌ها اختصاص دارد.
وی در موضوع صلح صاحب نظریات ارزشمند بوده و برپایی اولین نمایشگاهش در سازمان جهانی یونسکو، همکاری با تلویزیون فرانسه و طراحی صورتک برای این شبکه، فعالیت
شش ساله در مدرسه عالی «آرت دکوراتیوشوم» فرانسه را در کارنامه دارد.
اعتبار و شهرت هنری «احد حسینی» در اروپا به حدی است که یکی از معابر عمومی پاریس به نام این مجسمه‌ساز برجسته ایرانی نامگذاری شده است.
این عضو هیئت علمی حوزه هنری استان آذربایجان شرقی پس 15 سال اقامت در پاریس و سفر به 40 کشور جهان و ارائه نظریات و برپائی نمایشگاه‌های مختلف از سال 78 به زادگاه خود بازگشت و در تبریز سکونت یافت. وی آثار مختلفی در خصوص انقلاب، شهدا، مسائل اجتماعی و فرهنگ و هنر آذربایجان خلق کرده است.

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com