IranSculpture.ir
تحقیقی - خبری - پژوهشی جامع ترین سایت تخصصی هنر مجسمه سازی ایران
بازگشت مطالب و مقالات مجسمه سازی
[1] ............................................................................................................................... [مجسمه‌سازی با یخ]
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
مجسمه‌سازی با یخ
----------
هلیا پرتوی
دو هفته نامه هنرهای تجسمی تندیس / شماره چهل و پنج / ص 12
عنوان :
نویسنده:
مترجم:
منبع:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

اکنون 30 سال از احیای مجدد هنر مجسمه‌سازی یخی توسط «دانکن همیلتون» می‌گذرد. احیای سنتی فریبنده که سال‌ها توسط هنرمندان غربی فروگذار شده بود. این سنتی است که دانکن و تیم کوچکش آن را با دقت و براساس سلیقه امروزی متحول ساخته‌اند.
به طور کلی یخ به دلیل فرار بودن، قابل تغییر بودن و زیبایی‌اش ماده‌ی اولیه‌ی بسیار ویژه‌ای برای مجسمه‌سازی است. برای اطمینان از بیشترین تأثیر، یخ با دقت در استودیو تولید می‌شود و سپس با بهترین اسکنه‌های سامورایی ژاپنی مجسمه‌ها ساخته می‌شوند. این نوع مجسمه‌سازی با آب شروع و به آب ختم می‌شود.
گپی کوتاه با یکی از متخصصین، تا حدودی ما را با این گرایش از مجسمه‌سازی آشنا می‌کند.
آیا از یخ خاصی استفاده می‌کنید؟ چگونه آن را تمیز می‌کنید؟
بله، ما یخ خود را با دقت بسیار و به آرامی از آب خالص تولید می‌کنیم تا کاملاً تمیز و شفاف باشد. همچنین روش‌های لازم برای کنترل تعداد حباب‌ها و شکاف‌هایی که در هر قالب یخ وجود دارد را اصلاح کرده و قادر هستیم در صورت لزوم یخ سفید تولید کنیم.
آیا شما در فریزر کار می‌کنید؟ آیا از لباس‌های محافظ استفاده می‌کنید؟
ما معمولاً در شرایط زیر صفر کار نمی‌کنیم. یخ در دماهای مختلف وضعیت‌های مختلفی دارد. هنگامی که زیاد از حد منجمد شده باشد بسیار شکننده است و ممکن است نتوان بر روی آن کار کرد. حتی در نقطه‌ی ذوب هم یخ سوزاننده است، بنابراین لباس‌های ما ترکیبی است از لباس اسکی، لباس قایقرانی و لباس مخصوص کار در فریزر.
ساخت یک مجسمه چقدر طول می‌کشد؟
از آن‌جا که تمام کنده‌کاری ما با دست انجام می‌شود زمان لازم برای یک قطعه بسیار متغیر است. یک کار متوسط بین سه روز ممکن است طول بکشد.
آیا چیزی هست که قادر به ساخت آن نباشید؟
تقریباً می‌توان گفت که ما قادر به طراحی و ساخت هر چیزی هستیم. یک مجسمه باید به اندازه‌ای محکم باشد که در هنگام ذوب شدن تحمل وزن خود را داشته باشد. طرح‌های خیلی ظریف ممکن است به صورت اجزا افزودنی به کار اضافه شوند. اتصال بین قطعات یخ را تقریباً می‌توان به صورت نامریی انجام داد. بنابراین هیچ محدودیتی در اندازه کارها وجود ندارد.
آیا می‌توان یخ را رنگ‌آمیزی کرد؟
مجسمه‌های یخی منظره‌ی خارق‌العاده‌ای می‌یابند اگر کار رنگی در آن‌ها انجام شود. اما اگر در هنگام فرایند انجماد یخ، رنگ به آب اضافه شود تا کل مجسمه رنگی شود کار تماماً تیره خواهد شد و درخشندگی و تلألو آن از بین خواهد رفت. رنگ‌آمیزی مجسمه‌ی یخی به بهترین شکل با نور انجام می‌شود و با این کار به تأثیر دلخواه خواهیم رسید بدون اینکه شفافیت یخ از بین برود.
چگونه یک مجسمه یخی ارایه می‌شود؟
مجسمه‌ها توسط تیم در محل نصب شده، زیرسازی و زه‌کشی لازم انجام می‌گیرد این کار یک ساعت قبل از نمایش مجسمه انجام می‌شود و با توجه به میزان فنی بودن کار ممکن است از اعضای تیم برای مدت طولانی‌تر در کار استفاده شود.
منبع: www. icesulpture.co.uk

 [1]


فراخوان جشنواره های داخلی
فراخوان جشنواره های خارجی
100 سال مجسمه سازی نوین جهان
جشنواره های بین المللی
مقالاتی پیرامون هنر و زیبایی شناسی
معرفی کتاب
مقاله شناسی
پایان نامه های مجسمه سازی

اخبار انگلیسی
مقالات انگلیسی


درباره ما
تماس با ما
info@iransculpture.ir
IranSculpture@yahoo.com